EESTI JAZZLIIT

Susanna Aleksandra

 

„Ja järgmiseks ta laulab suurepärase soolo. Tema puhtad kõrged noodid säravad nagu trompet täis naeru ja õnne.“
-Katri Kallionpää (Helsingin Sanomat)

„Aleksandra vokaal on elegantne ning tema scat´il on justkui tiivad. Vahelduvalt meelas ja vaoshoitud vokaal näitab lauljatari vaieldamatut professionaalsust.“
-Eisuke Sato (mikiki.tokyo.jp)

Susanna Aleksandra on laulja, helilooja ja laulusõnade kirjutaja. Nii traditsionaalsest kui ka modernsest jazzist, pop- ja folkmuusikast inspireeritud laulja eesmärk on jutustada lugusid, mis puudutavad, ja teha muusikat, mis pakub midagi hingele. Kõrvu paitava tämbriga mängleb ta nii meloodiate kui sõnadega. Susanna teine armastus on keeled. Enne muusikaõpinguid lõpetas ta Tartu Ülikooli prantsuse keele ja kirjanduse erialal. Tihti võib teda kuulda laulmas šansoone ja prantsuskeelset muusikat.
Susanna Aleksandra kasvas üles muusikute peres. Nende kodus mängis alati hea muusika – „mäletan, kuidas vanaisa istus tundide kaupa tugitoolis ja kuulas vinüüle.” Kui Susannat magama pandi, mängis taustaks Jan Johanssoni „Jazz på Svenska“. Sellest ajast on tal meeles ka sellised lauljad nagu Sammy Davis Junior, Julie London, Doris Day. Just Julie Londoni ümar kõla on üks esimesi, mida kuulates Susanna otsustas, et just nii tahab ta laulda. Tänaseks päevaks on ta sinna seganud veidi Carmen McRae ja Nancy Wilsoni energiat ja arusaamist fraseeringust ning Viktoria Tolstoy selgust ja puhtust. Veel peab Susanna Aleksandra oma suurteks eeskujudeks Dee Dee Bridgewaterit, Diana Kralli, Sinne Eegi ja Deborah Browni. Helikeeleliselt on talle suureks inspiratsiooniks Pat Metheny ja Chico Pinheiro muusika. Lisaks eelnevale armastab ta ka instrumentaalset jazzi, souli ja r’n’b’d. Susanna Aleksandrat võlub muusika, mis puudutab.

Susanna Aleksandra on välja andnud kaks albumit:
Susanna Aleksandra „Miracles“ 2015
Susanna Aleksandra & Joonas Haavisto „Souls of the Night“ 2020 (Blue Gleam, Jaapan)

Susanna Aleksandra on üles astunud Eestis (Jazzkaar, Sõru Jazz ja paljud teised), Soomes (Kaamosjazz Festival, Sibafest, Juttutupa, Jazz-Espa), Lätis (Ventspils Groove), Venemaa (Вейсэ Jazz Festival, Jazz na Neve, Jazz Philarmonic Hall), jazziklubides Inglismaal, Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias, Türgis (Nardis Jazz Club), Indias ja paljudes teistes kohtades. Ta on lava jaganud mitmete nimekate eesti- ja välismaiste muusikutega nagu Holger Marjamaa, Joel Remmel, Ain Agan, Andre Maaker, Aleksander Paal, Raivo Tafenau, Jaak Lutsoja, Heikko Remmel, Mihkel Mälgand, Marti Tärn, Ahto Abner, Reigo Ahven, Jukka Eskola, Teemu Viininkainen, Joonas Haavisto, Karri Luhtala, Ville Pynssi, Jaska Lukkarinen, David Goloshokin ja paljud teised. Külalisesinejana on ta üles astunud Estonian Dream Big Bandis ja New Wind Jazz Orchestras, Igor Butman Quartetis, Big Band Saranskis ja Ventspils Big Bandis. Rahvusvaheliselt tuntud muusikutest, kellega Susanna Aleksandra on koos esinenud, tasub kindlasti mainida Mitchell Longi, Chico Pinheirot, Peter Bernsteini, Robert Hursti ja mitmeid teisi.

2017. aastal pälvis Susanna Aleksandra rahvusvahelisel jazzilauljate konkursil Riga Jazz Stage kolmanda koha.

Susanna Aleksandral on parasjagu käsil jazzmuusika magistriõpingud Sibeliuse Akadeemias Soomes ja Los Angeleses koolis USC Thornton School of Music. Õpetajateks on talle Jukkis Uotila, Aija Puurtinen, kahekordne Grammy nominent Sara Gazarek ja viiekordne Grammy-võitja Vince Mendoza. Bakalaureusekraadi jazzmuusikas omandas Susanna Aleksandra samuti Sibeliuse Akadeemias. Lisaks on ta end täiendanud tuntud muusikute nagu Bob Mintzer, MzLyndia Johnson, Deborah Brown, Carmen Lundy, Rene Marie, Guillermo Rozenthuler, Pete Churchill, Bob Stoloff ja paljude teiste käe all.