EESTI JAZZLIIT

Kadri Voorand

 

„Voorand hits people’s body and soul“
– London Jazz News

Kadri Voorand on mitmekülgne vokalist, pianist ja helilooja, kelle kirglik esitus on pälvinud rohkelt heakskiitu nii kodu- kui välismaal. Selle oluliseks tõestuseks on näiteks tema hiljutisim album, mille andis ta välja legendaarse plaadifirma ACT alt.
Kadri looming võib pealtnäha viia ühest äärmusest teise. Hiljuti on ta soleerinud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees kaasaegse klassikalise muusika žanrisse paigutuva Ülo Kriguli uudisteosega, loonud muusikat Priit Tenderi joonisfilmile „Orpheus“, kirjutanud suurvormi „Laineile end kingin“ Eesti Filharmoonia Kammerkoorile ja loonud muusikat laulu- ja tantsupeole. Ta on teinud koostööd erinevate artistidega nagu Anthony Branker, NOËP, Rein Rannap, Erki Pärnoja ja paljud teised, kuid see on vaid osa Kadri tegemistest.
Muusikalisi eeskujusid on Kadri Voorandil palju, kuid pole ühtegi sellist, kelle puhul oleks armastus absoluutne. Näiteks Bill Evansi meloodiad, nii kirjutatud kui ka improviseeritult, toimivad Kadri jaoks alati puhastavalt ja positiivselt. Laias pildis on ta saanud inspiratsiooni sõltuvalt vaatenurgast eri lätetest. Kokku moodustub sellest kõigest mõjutuslike detailide pusle. Näiteks kujundasid Kadri harmooniataju teiste hulgas Pat Metheny, Wayne Shorter, Mike Stern ja Vince Mendosa. Viimase seaded inpireerivad teda alati ka praegu. Jazz laiemalt kui imrovisatsiooniline stiil võlub Kadri Voorandit spontaansusest tekkinud kõrge energiaväljaga.

Kadri Voorand on üles astunud erinevates koosseisudes, olgu selleks duo, trio või kvartett. Ta on produtseerinud seitse albumit, millest nelja on tunnustatud Eesti Muusikaauhindadel:
Kadri Voorand „Tunde kaja“ 2009
Kadri Voorand Trio „Kosmoloogiline etüüd“ 2012
Estonian Voices „Ole hea“ 2014
Kadri Voorand Quartet „Armupurjus“ 2016
Estonian Voices „Taat läks lolliks“ 2018
Tormis Quartet „Tormisele / Hommage to Veljo Tormis“ 2018
Kadri Voorand in Duo with Mihkel Mälgand „In Duo with Mihkel Mälgand“ 2020 (ACT)

Lisaks loetletule on ta teinud külalisena kaasa paljudel teistel albumitel, näiteks Tõnu Kõrvitsa „Mirror“, Anthony Bakeri „Dance Music“, Tanel Rubeni „Kogutud Rikkus“ ja „Nõiutud veerandtunnid“ ning paljud teised.

Kadri Voorand on pärjatud tähelepanuväärsete tunnustustega. Ta pälvis 2008. aastal Eesti Jazzliidu noore jazzitalendi auhinna. 2014. aastal tunnustas teda prominentne Eesti Muusikanõukogu kui säravat ja jõulist jazzmuusikut ning 2015. aastal valiti ta Eesti Jazzliidu aasta jazzmuusikuks. 2017. aastal tunnustas Eesti Kooriühing teda aasta koorihelilooja tiitliga.
2019. aastal pälvis Kadri Voorand Eesti Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia ja 2020. aastal Eesti Rahvusringhäälingu aasta muusiku auhinna.
Eesti Muusikaauhindadel on Kadri Voorand triumfeerinud aasta jazzalbumi kategoorias neljal korral – 2015. aastal Estonian Voicesi albumiga „Ole hea“, 2017. aastal Kadri Voorand Quarteti albumiga „Armupurjus“, 2018. aastal Estonian Voicesi albumiga „Taat läks lolliks“ ning 2020. aastal albumiga „In Duo with Mihkel Mälgand“. 2017. aastal tõi album „Armupurjus“ Kadrile ka aasta naisartisti auhinna.
Lisaks ülalloetletule jõudis „Armupurjus“ Europe Jazz Media Chart edetabelis esikümnesse.
2020. aastal tunnustas Eesti Jazzliit koosseisu Kadri Voorand in duo with Mihkel Mälgand aasta jazzansambli tiitliga.

Kontserdireisid on teda viinud esinema mainekatele festivalidele üle maailma, sealhulgas näiteks Pori Jazz Soomes, Jazz Baltica Saksamaal, EFG London Jazz Festival Inglismaal, Cheltenham Jazz Festival Inglismaal, Tampere Jazz Happening Soomes ja Bejing Nine Gates Jazz Festival Hiinas.

Kadri Voorand on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning on praegu seal üks noorimatest õppejõududest. Ta on end täiendanud ka Stockholmi Kunginglikus Muusikaakadeemias.