EESTI JAZZLIIT

Raamatuesitlus Tallinn ’67 Jazz Festival: Myths and Memories. Neljapäeval 30.09.2021 kell 17.00-18.30

 

Livestream: https://zoom.us/j/98488672215?pwd=Z3hZNlFqdG5sWkVoU3U2RXdlSnorZz09
Meeting ID: 984 8867 2215 Passcode: 964651

 

Millest raamat räägib?
1967. aasta 11.–14. mail täitus „Kalevi“ spordihall igaõhtuselt 3000 kuulajaga, kes said osa Tallinn 67 džässifestivali melust. Üritus oli helilooja ja džässientusiasti Uno Naissoo 1949. aastal ellu kutsutud ja aasta-aastalt laienenud algatuse tipphetk, kuhu kogunes džässipidu pidama üle veerandsaja ansambli nii Nõukogude Liidust kui ka välismaalt. Tänu erakordselt suurele arvule kohaletulnud ajakirjanikele ja festivalile saabunud Ameerika tippsaksofonisti Charles Lloydi grupiga toimunud skandaalile jõudis festivalikajastus paljude välismaiste ajalehtede veergudele. Üle poole sajandi on festivalist ikka ja jälle räägitud, mis kinnitab selle aja ja koha piire ületavat müütilisust ja märgilisust.

Toetudes uurimistöö käigus kogutud rohkele materjalile uurib raamat „Tallinn ’67 Jazz Festival: Myths and Memories“ festivaliga seoses tekkinud müüte ja nende kujunemise tagamaid, samas püüdes välja selgitada sündmuste tegelikku kulgu. Raamat asetab kesksele kohale festivalil osalenud isikute entusiasmist ja nostalgiast kantud emotsionaalsed lood, mis aitavad lahti mõtestada džässihuvliste tegevust nõukogude aja kontekstis pakkudes seeläbi uut vaatenurka nõukogudeaegse ajaloo käsitlusele. Charles Lloydi Tallinnas esinemisega seotud üksikasjade avamine võimaldab esile tuua külma sõja aegse Nõukogude-Ameerika vastandumise olemust.

Raamat on esimene inglisekeelne monograafia nõukogude džässist pärast S. Frederick Starr’i poolt kirjutatud külma sõja aegsest tendentslikkusest kantud ja 1983. aastal ilmunud “Red and Hot: The Fate of Jazz in the Soviet Union, 1917-1980”. Samuti on see esimene inglisekeelne teadusmonograafia Eesti muusikaajaloost, mis ilmub maailma juhtivas humanitaar- ja sotsiaalteadustealases kirjastuses Routledge.

Kes on autor?
Heli Reimann on muusikateadlane, kelle uurimisalaks on Eesti ja nõukogude džässi ajalugu. Ta on Tallinna Ülikooli teadur ja Helsingi Kunstide Ülikooli külalisteadur.

Mis esitlusel toimub?
Kuidas sünnivad müüdid? Raamatu ideed tutvustav video/animatsioon.
Akadeemikud džässist. Džässiuuringuid tutvustav video.
Tallinn ’67 festivalil osalenute meenutused.
Vestlus raaamatu autoriga.
Taavo Remmeli muusikaline etteaste.

 

[addtoany buttons=”facebook,email”]