EESTI JAZZLIIT

Pressiteade 25.08.2021 Selgusid Eesti Jazziauhinnad 2021 võitjad!

Eesti Jazziauhinnad 2021. Foto: Rene Jakobson


 

Täna, 25. augustil tunnustati Eesti Jazzliidu ja festivali Jazzkaar poolt Eesti silmapaistvamaid jazzmuusikuid Telliskivis Vabal Laval. Auhindu jagati 15. korda, tseremoonia toimus festivalil Jazzkaar 2021 enne Aasta Jazzmuusik 2020 Joel Remmel Trio kontserti.

Aasta Jazzmuusik 2021 auhinna pälvis rahvusvahelise haardega nõutud jazzpianist Holger Marjamaa; populaarsust kogunud lauljatar ja helilooja Rita Ray pärjati Noore Jazzitalendi tiitliga; Aasta Jazzansambel 2021 on hiljuti uue albumi „Kevad” välja andnud Joel Remmel Trio; Aasta Jazzihelilooja 2021 on mitmekülgse profiiliga muusik ja helilooja Erki Pärnoja; ning Jazziedendaja 2021 on Philly Joe’s TV, mis käivitas keerukal ajal veebikontsertide sarja ning pani 2020 aasta lõpuks käima oma telekanali.

“Ma leian, et kui oled milleski andnud absoluutselt kõik, siis on ju ainult positiivne, et sind selle juures märgatakse. See annab ka tänulikkust ja kindlust, et oled siin ikkagi midagi õigesti teinud ja sinu musitseerimine on kõnetanud ja täitnud enda eesmärki. Näen, et jazz on muutunud intellektuaalseks/akadeemiliseks ja väga vähe on muusikuid, kes suudavad pugeda ka muusikakaugete inimeste kõrvadesse ja südamesse. Inimene peaks seda muusikat esmalt tajuma enda kehaga ja siis alles mõistusega – emotsionaalselt, nii nagu väike laps leiab enda jaoks midagi põnevat. Ma siiralt loodan, et minu lindistused ja kontserdid on toonud kuulajaid kaasa selle lainega, kus nad saavad naerda, nutta, tunda rahu ja teisi positiivseid vaimseid seisundeid. Need vibratsioonid võiksid ju tervendada meid kõiki,”

kommenteerib pianist ja helilooja Holger Marjamaa pärast Aasta Jazzmuusik 2021 auhinna võitmist. Marjamaa lisab: “Kuna jazz on üks osa Ameerika mustade muusikast, siis ma soovin, et muusikud tunneks huvi ka selle sugupuu – bluesi, r’n’b, hip-hopi, gospeli, funki, souli vastu. Kõigis nendes žanrites on see sama hing ja ma leian, et on aeg tagasi tuua jazzis see sama tunne, mida me kogeme kuulates eeltoodud muusikastiile. Olen õnnelik, et olen leidnud enda kõrvale muusikud ja sõbrad, kellelt kõigilt olen õppinud, kellega koos saanud kasvada ja areneda ning kellega saame aru ja tajume muusikat samamoodi. See auhind on teile kõigile, kes te olete minu kõrval olnud ja kellega on mul au koos seda parimat muusikat teha – jazzi – Black American Classical Music’ut.”

Aasta Jazzmuusik 2021 auhinnaga tunnustatud Holger Marjamaa on õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Sibeliuse Akadeemias Soomes ning mõned aastad tagasi viis karjäär Holgeri New Yorki, kus ta asus õppima maineka Manhattan School of Music konservatooriumi magistrantuuris. Sealt kogutud teadmised, tutvused ja kogemused on Holgerist teinud nõutud lavapartneri nii Euroopas kui ka kaugemal. Tänaseks on Marjamaa lava jaganud teiste hulgas Chris Botti, Lee Ritenouri, Ben Wolfe, Carl Allen’i, Dennis Chambersi, Lizz Wrighti, David Kikoski, Lonnie Liston Smithi, John Riley’, Steve Wilsoni, Jukkis Uotila, Mark Grossi, Joey DeFrancesco, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri jpt. 2013. aastal pälvis ta Noore Jazzitalendi auhinna ning 2018. aastal oli Thelonius Monki konkursi poolfinalist. Oma trio ja arvukate külalismuusikutega andis Marjamaa 2019. aastal välja heliplaadi „Mostly Standards“. Aasta Jazzmuusik 2021 saab preemiaks 3500 eurot Eesti Autorite Ühingult, Jazzkaarelt ja Jazzliidult.

https://www.youtube.com/watch?v=3cRwJKYn8YM

Talendikas soulilauljatar ja helilooja Rita Ray pärjati Noor Jazzitalent 2021 auhinnaga. Põlvas kümme aastat koorilauluga tegelenud, pealinna elus karastunud ja jazziõpingutes tugisambaid kindlustanud vokalist, klahvpillimängija ja helilooja avaldas 2019. aastal oma debüütplaadi „Old Love Will Rust” ning pälvis neli nominatsiooni Eesti Muusikaauhindadel. Tema debüütalbum on rännak souli ja klassikalise r’n’b radadel. Rita Ray kontsertidel särab tema hingestatud jõuline vokaal, meeldejäävad meloodiad ja ka tantsulisus. Album on pälvinud rohkelt kiidusõnu ning välismaised arvustused annavad mõista, et tema muusika läheb korda ka mujal maailmas. Palasid albumilt on mängitud populaarsetes UK raadiojaamades BBC ja Soho Radio. Auhinnaks võitjale on 1000 eurot Telliskivi Loomelinnaku poolt ning võimalus esineda aasta jooksul Jazzkaare korraldatud kontserdil.

https://www.youtube.com/watch?v=sg5K6em_cyI

Aasta Jazzansambel 2021 auhinna pälvinud Joel Remmel Trio on oma 10 tegutsemisaasta jooksul andnud arvukalt kontserte ja salvestanud neli albumit põhjamaiselt poeetilise omaloominguga. Ansamblis musitseerivad lisaks Joel Remmelile klaveril veel Heikko Remmel kontrabassil ning Ramuel Tafenau löökpillidel. Nende viimane album „Sharp”, kus tegi kaasa Soome üks tuntumaid trompetimängijaid Jukka Eskola, oli nomineeritud Aasta Jazzalbumi tiitlile Eesti Muusikaauhindadel 2020. Eelmisel aastal avaldas ansambel kaks lühialbumit koos Aleksander Paali ning Jukka Eskolaga ning tänavu aprillis ilmub ansambli viies stuudioalbum koos külalismuusikutega. Lisaks Eestile on Trio muusika jõudnud ka mujale Euroopasse ja Jaapanisse. Aasta Jazzansambel pälvib preemiana 1000 eurot.

https://www.youtube.com/watch?v=7uFgdcCIyMw

2020. aasta kevadel lükkas armastatud jazziklubi Philly Joe’s käima Philly Joe’s TV, mida tunnustati Jazziedendaja 2021 auhinnaga. 2020. aasta kevadel katsetas Philly Joe’s jazziklubi edukalt hullumeelset TV-projekti ning tõid inimesteni ekraani vahendusel kaks kontserti. Sama aasta sügiseks küpses juba konkreetsem plaan ja soov panna käima oma telekanal – phillyjoes.tv ning tuua jazzmuusikud ja nende kontserdid kõigi jazzisõpradeni üle planeedi. Oktoobris 2020 toimusid esimesed suured kontserdiülekanded festivalilt Jazzkaar. Tänaseks on Philly Joe’s TV üle kandnud ja salvestanud rohkem kui 20 kontserti, millele lisandub iga kuu 4-6 kontserti. Nii moodustub väärtuslik eesti jazzikontsertide arhiiv phillyjoes.tv – neid kontserte on võimalik järelvaadata ka aastate pärast. Preemiaks jazziedendajale on kõige nutikam JURA E8 festivali peatoetajalt JURAlt ning vabapääse Jazzkaare ja Eesti Jazzliidu kontsertidele aasta jooksul.

https://phillyjoes.tv/landing/br/joRp_dCVXH

Kuulajate südamed võitnud helilooja, kitarrist ja multiinstrumentalist Erki Pärnoja võitis Aasta Jazzihelilooja 2021 auhinna. 2016. aastal ilmus kitarristi laialdast tähelepanu äratanud debüüt-EP „Himmelbjerget”. Filmilikule tunnetusele toetuv muusika sai väärilise jätku albumi „Efterglow” näol. 2018. aastal oli Pärnoja mastaapse kunstide ülese Jazzkaare kontsertetenduse „Saja lugu” muusika looja, selle muusikaga ilmus 2018. aastal ka heliplaat, mis kandideeris Eesti Muusikaauhindadel ning mille lugusid on Spotifys kuulatud miljoneid kordi. 2020. aasta veebruaris avaldatud sooloalbum „Leva” viis Erki tuurile Eesti väikestesse kontserdipaikadesse, lisaks pakkus väljakutset talle kui heliloojale kooriteose „Anima Mea“ kirjutamine koorile Collegium Musicale. 2020. aastal pälvis Erki Pärnoja helikunsti sihtkapitali aastapreemia väljapaistva žanrite ülese loometegevuse ja suurepärase üle-eestilise kontserdisarja eest. Võitjale on 2000 euro suurune preemia Eesti Autorite Ühingult.

https://www.youtube.com/watch?v=BX4UDGpbJO8

Jazziauhindu annavad iga-aastaselt välja festival Jazzkaar ja Eesti Jazzliit koostöös toetajatega. Sel aastal pälvisid kõik võitjad fotograaf Kaupo Kikkase tööd seeriast „Ansel”. Kokku esitati Eesti Jazziauhindadele sadakond nime, kelle seast valis žürii välja nominendid. Eesti Jazziauhindade võitjad selgusid žürii ja publiku hääletuse ühistulemisena, sealjuures oli publiku hääl võrdne ühe žürii häälega.

Käimasolev 32. Tallinna Rahvusvaheline Festival Jazzkaar toimub 23.-29. augustini 2021 üle Eesti. Tutvu festivali kava ja artistidega kodulehel. Piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis www.piletilevi.ee.

Jazzkaare tegemistel hoia silma peal kodulehel, Facebookis ja Instagramis.
Eesti Jazzliidu käekäigule ela kaasa läbi kodulehe, Facebooki ning Instagrami.

Eesti Jazziauhindu toetavad Eesti Autorite Ühing ja Telliskivi Loomelinnak. Festival Jazzkaar 2021 peasponsorid on JURA, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht. Aastatoetajad on BMW Inchcape, Tallink ja Aktaprint. Legendaarse jazzlaulja Dee Dee Bridgewateri kontserti esitleb Viru Keskus. Festivalikeskust aitavad püstitada Telliskivi Loomelinnak, Prike ja Fotografiska Tallinn. Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus. Eesti Jazzliidu kontsertprogrammi toetavad Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital.

 

[addtoany buttons=”facebook,email”]