EESTI JAZZLIIT

Kristjan Randalu esmaettekande eel: “Bigbändi võlu seisneb erinevate puhkpillisektsioonide värvides ja kombinatsioonide nüanssides”

Kristjan Randalu. Foto: Kaupo Kikkas

Triigi Filharmoonias Saaremaal astuvad esmakordse kooslusena 31. juulil üles Kristjan Randalu ja New Wind Jazz Orchestra. Koosluse fookuses on klaver solisti rollis koos kaasaegse jazz-orkestriga. “Muusikaliselt oli üks taotlus kindlasti eemalduda klassikalise sving-bigbändi žanrist, millel on selle koosluse puhul ajalooliselt suur roll. Pigem leida loomingulisi vastuseid küsimusele, kuidas see kooslus tänapäeval kõlada võiks – olla hetkes, siin ja nüüd,” avab Randalu uue loomingu tausta.

Lisaks uudisloomingule tulevad esiettekandele uued töötlused varasemalt ilmunud plaatide teostest (“Enter Denter”, “Absence”), värskemast orkestri- ja kooriheliloomingust “Inner Asylum” (Randalu & TKO) ja “Neli sünnimaa laulu” (Randalu & RAM).

Kristjan Randalu (1978) on oma põlvkonna silmapaistvamaid pianiste, keda hinnatakse nii solisti, ansamblimuusiku kui ka heliloojana. Ajakiri Jazz Times kirjeldab tema muusikat kui “tundmatut ja eksootilist maad”. Tänu mitmekülgsele loomingulisele tegevusele on Randalu esindanud Eestit maailma mainekatel jazzifestivalidel ja olulisematel kontserdilavadel, olles hinnatud nii jazzi- kui ka klassikalise muusika interpreedi ja heliloojana. Tema klaverimäng nii solisti kui ka ansamblimuusikuna kõlab enam kui 40 plaadil, mille hulka kuuluvad Grammy nominatsioon 2006. aastal ning 2012. aasta Jazzialbumi tiitel Eesti Muusika Auhindadel. 2018. aastal ilmus Randalu autoriplaat “Absence” plaadifirma ECM Records’i alt. 2007. aastal omistati Randalule Baden-Württembergi jazzipreemia, 2011. aastal Elioni Jazziauhind, 2014. aastal Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia ja 2018 Aasta Jazzihelilooja auhind Eestis. 2020. aastal pälvis Randalu Eesti Vabariigi kultuuripreemia.

New Wind Jazz Orchestra on kokku kutsutud eesmärgiga edendada Eesti jazzorkestrite kultuuri, anda aktiivselt kontserte ning teha koostööd Eesti ja välismaa orkestrijuhtidega. Kahe ja poole tegutsemisaasta jooksul on üles astutud nii Eesti jazzi kodus Philly Joe’s jazziklubis kui Sõru Jazzil Hiiumaal, tähistatud Kumu auditooriumis erikavaga saksofonist ja helilooja Raul Söödi 50. juubelit, jagatud lava maailmakuulsa USA bigbändi The Vanguard Jazz Orchestra trummari John Rileyga ning Soome tuntuima bigbändi juhi ning trombonisti Antti Rissaneniga. Saksofonimängija Lauri Kadalipu eestvedamisel kokku saanud bigbänd armastab end proovile panna uute väljakutsete ning professionaalsust nõudva repertuaariga.

Koosseis:
Klaver – Kristjan Randalu
Saksofonid – Aleksander Paal, Allan Kaljaste, Markus Eermann, Tobias Tammearu, Martin Kuusk
Tromboonid – Ingvar Leerimaa, Andrus Karjel, Artur Kiik, Johannes Kiik
Trompetid – Vallo Mänd, Jason Hunter, Allan Järve, Mikk Uusmäe
Rütmisektsioon – Mihkel Mälgand, Karl-Juhan Laanesaar

Kavas K. Randalu, U. Naissoo, Ü. Vinter ja O. Ehala.
Kava on aranžeerinud bigbändile Kristjan Randalu.

Kontsert toimub Eesti Jazzliidu ja Triigi Filharmoonia koostöös. Sündmuse läbiviimist toetab Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital. Kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio.

 

[addtoany buttons=”facebook,email”]