EESTI JAZZLIIT

Eesti Jazzliidu sügishooaeg

Eesti Jazzliidu sügisprogramm toob jazzmuusika 11 Eesti eripaika Tallinnast Sillamäeni ning Paidest saarteni.

Eesti Jazzliidu esimene kontsert toimus laupäeval, 9. septembril Sillamäe jazziklubis, kui üles astus sõpradest koosnev trio Pennar & Friends. Ansambel esitab lugusid debüütalbumilt „Stories Untold”. Uueks hooajaks avab taaskord uksed ka Philly Joe’s jazziklubi Tallinnas ning eelmisel reedel, 22. septembril kõlas Eesti Jazzliidu hooaja avakontserdil vokalist, laulukirjutaja ja arranžeerija Ingrid Rabi looming koosseisuga INGRA.

Eesti Jazzliit loodi muusikute algatusel 2004. aasta aprillis ning sama aasta sügisel alustas liit jazzklubikontsertide korraldamist Tallinnas. Algav 20. hooaeg on hoovõtt liidu sünnipäeva-aastasse, sel sügisel aga tähistavad progammis ümmargusi sünnipäevi 30 aastat tagasi loodud Weekend Guitar Trio, 65 aastat tagasi sündinud trummar ja perkussionist Brian Melvin ning 50ndat juubelit tähistab albumi esitluskontsertidega Ivi Rausi

 

Ivi Rausi

 

Programmis on esindatud ka noorema põlvkonna andekad muusikud, üles astub tänavu Tudengijazzil osalenud RnB ja pop-souli uustulija Reti Niimann ning neo-souli bänd Maarja Aarma MA. Lisaks kodumaistele muusikutele tuleb Rootsist külla ka jazzikvartett Makross, mis ühendab endas Ameerika ja Põhjamaade jazzitraditsiooni svingivaks, meloodiliseks ning rõõmsameelseks muusikaks, milles leidub ruumi ka mõtlikkusele. 

Reti Niimann trio

 

Septembris alguses osales Eesti Jazzliidu ja festivali Jazzkaar esindus Euroopa Jazzivõrgustiku (Europe Jazz Network – EJN) aastakoosolekul ja konverentsil, et arutada uusi koostööprojekte ja tegevussuundi. EJN on rahvusvaheline professionaalide võrgustik, mis käivitab Euroopa jazzielus olulisi liikumisi. Koostöö on elavdanud ka Eesti jazzi rahvusvahelist edu jazzfestivalidel ja meediaruumis. Sündmust korraldatakse igal aastal vaheldumisi eri riikides. 2021. aastal toimus konverents Tallinnas, kujunedes üheks muusika-aasta tippsündmuseks. 

 

 

 

18.-22. oktoobrini toimub juba 16. korda Viljandi Kitarrifestival, mille sihiks on edendada improvisatsioonilist ja stiiliülest kitarrimängu. Koostöös Viljandi Kitarrifestivaliga annab Eesti Jazzliit välja ka Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia, mille eesmärk on väärtustada väljapaistvaid Eesti noori muusikuid ning innustada neid ennast kitarriõpingute alal täiendama. Kandideerimisavaldusi oodatakse 10. oktoobrini.

Anna Regina Kalk

 

Tänavu suvehakul toimus liidu iga-aastane üldkoosolek, mil valiti ka uus juhatus, et jätkata Eesti jazzmuusika arendamist ja propageerimist Eestis ja välismaal. Uude juhatusse kuuluvad Eesti jazzmuusika tegijad ja pikaaegsed liikmed: Kirke Karja, Ingrid Rabi, Ronja Soopan, Jaak Sooäär, Kristjan Randalu, Jana Kütt ja Tõnu Tubli. Juhatuse esimeheks valiti tunnustatud helilooja ja pianist, varasemalt Jazzliidu välissuhteid koordineerinud ning sügishooajal programmis samuti üles astuv Kirke Karja.

Kirke Karja: “Uue juhatuse valitsemisperioodi jääb Eesti Jazzliidu juubel – saame 2024. aastal kahekümneaastaseks. See verstapost võimaldab meil ellu viia vägevaid eriprojekte ja luua muusikutele häid tingimusi uue heliloomingu kirjutamiseks, esitamiseks ning jäädvustamiseks. Koos tegevtiimiga soovime pöörata senisest rohkem tähelepanu jazzmuusika arengule väljaspool suuremaid keskuseid ja tuua fookusesse meie head partnerklubid.”

Eesti Jazzliidu kontsertprogrammi toetavad Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital. 

Eesti Jazzliidu tegemistel hoia silma peal kodulehel, Facebookis ja Instagramis.