EESTI JAZZLIIT

Maria Väli

 

Maria Väli on jazzlaulja, muusikalooja ja arranžeerija, kes on muusikaga tegelenud kogu oma teadliku elu ning saanud juba lapsena muusikat õppida väga head õpetajate juures. Üks esimesi õpetajaid oli kitarrist Tiit Paulus, kes tutvustas Mariale jazzmuusikat ning võttis teda kaasa erinevatele kontserditele, kus nad esitasid koos jazzistandardeid ning erinevaid eestikeelseid lugusid. Teismelisena tegi Maria koostööd mitmete noorte muusikutega oma kodulinnast, kellega koos oli lõbus erinevaid muusikalisi ideid katsetada ja bändi teha. Muusikahariduse omandamist alustas Maria Kuressaare Muusikakoolis, millele järgnesid õpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias jazzmuusika erialal. 2013. aastal õppis ta aasta aega Trondheimis, kus tutvus norra pianisti ja helilooja Terje Bjørklundiga, kellest sai Maria kompositsiooni õppejõud. Trondheimi-aasta lõppes Maria jaoks suurejooneliselt – Trondheimi Jazzfestivali raames esitleti Bjørklundi teost “Sacred Concert”, milles Maria astus solistina üles koos Trondheimi Sümfooniaorkestri, naiskoor Embla, dirigent Torodd Wigumi ja Norra ühe tuntuima ning mitmekülgseima trompetisti Arve Henrikseniga.

Maria tegutseb mitmetes koosseisudes ja on pidevalt seotud erinevate projektidega. Kõige aktiivsemalt tegutseb vokaalansambel Estonian Voices, kus Maria on esimene sopran ning kellega anti 2014. aastal välja album “Ole hea”. Maria Väli Kvartett on olnud üks ansambleid, millega Maria on oma originaalmuusikat esitanud ja 2013. aastal välja andnud albumi “Elu on kui taevas / Life Is Like the Sky”. Üks uuemaid ansambleid Maria jaoks on trio Kom Kõla, kus ta musitseerib koos kromaatilise kandle mängija Laura Lindpere ning kontrabassi mängija Ara Yaralyaniga.

Lauljana on Maria osalenud mitmetel konkurssidel, oma loominguga võistelnud vaid ühel korral, 2011. aastal Uno Naissoo nimelisel loomingukonkursil, kus tema laul “Forgotten Garden” pälvis 1. koha. Lisaks konkurssidele on Marial olnud rõõm esineda mitmetel muusikafestivalidel ja üles astuda kontserditel ka väljaspool Eestit – Lätis, Leedus, Rootsis, Norras, Soomes, Venemaal, Suurbritannias, Šveitsis, Saksamaal, USAs ja Singapuris.

X