EESTI JAZZLIIT

Ivi Rausi

Ivi Rausi laululaadi iseloomustab emotsionaalsus ja intiimsus koos selge ja mõtestatud teksti edasiandmise ning laulu sisu läbielamisega. Kontrastina valdavalt akustilisele ja kammerlikule kõlakeskkonnale võtab ta aeg-ajalt ette ka seikluslikke ekskursioone vabaimpro piirideta avakosmosesse.
– Joosep Sang

Ivi Rausi on jazzlaulja, improvisaator, muusikalooja ning arranžeerija, kelle muusikaline teekond algas väga eriskummaliselt. Nimelt otsustas ta 5-aastaselt ilma vanemate teadmata minna kohalikku muusikakooli katsetele, millega oli tema saatus otsustatud.

Pärast klaveriõpinguid Kohtla-Järve lastemuusikakoolis jätkus tema muusikutee Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, mille Rausi on lõpetanud kolmel erineval erialal (1991-1995 muusikapedagoogika, 2008-2011 pärimusmuusika, 2011-2013 kaasaegne improvisatsioon Anne-Liis Polli ja Anto Peti juhendamisel). Lisaks on ta ennast pidevalt täiendanud erinevates jazzi ja vaba improvisatsiooni meistriklassides üle Euroopa.

Ivi Rausi on tulvil kontraste. Tema muusika viib kuulaja värvikirevasse maailma, kus tuleb valmis olla kõigeks. Siin leidub mõnusat bossat, piazollalikku kirglikkust, mõtlikku ballaadi, hullumeelset improvisatsiooni ja palju muud põnevat. Teda kui muusikut iseloomustab julgus katsetada, mõelda väljaspool raame ja mitte kõndida mööda sissetallatud radu. Ta usub, et iga muusik, kellel on idee ja sõnum, on ainulaadne ja kordumatu.

Ivi Rausi: “On asju, mis eristavad meid teistest, ja teevad meid selleks, kes me oleme. Minu muusika või tõlgendused teiste heliloojate loomingust ei pea kõigile meeldima. See polegi eesmärk. Oluline on, et idee ja sõnum jõuavad nendeni, keda see puudutab. Õnneks on neid piisavalt ja aina tuleb juurde. Olen õigel teel! 😉

Mind inspireerivad elu ja inimesed, ka loodus. Aga loodus on oma loomult nii puhas ja õige, et see mind muusikaliselt väga ei kõneta. Olen oma loomult maailmaparandaja, aga loodust ma parandada ei soovi, sest loodus käitub alati õigesti 😀 Inimesed on need, kes loodusega ja teiste inimestega õigesti ei käitu ja sellest tulenevalt ma tahaks neid parandada. Seega sealt ma saangi oma ideed muusika jaoks…

Jazzi juures võlub mind vabadus. Loomulikult on siin ka omad reeglid ja need muusikud, kes nendesse kinni jäävad, mind väga ei kõneta. Alati tuleb leida oma idee, oma sõnum ja julgeda see ellu viia, ükskõik, mida teised arvavad. Eesmärk ei tohi olla teistele meeldida. Ikka peab tegema seda, millesse ise usud, ja kui selle üles leiad, siis on ka kuulajaid. Jazzis on see vabadus olemas, lihtsalt ise peab olema julge.”

Olulisemad esinemised: Kieler Woche aastatel 1997-2018, Brussels Poetry Fest 2018 ja erinevad väiksemad ülesastumised eri paigus üle Euroopa.

Ivi Rausilt on ilmunud kaks autorialbumit:
“KummaLiine Kleit” (2012) ja
“2+2 on 2” (2015), lisaks
“Aitäh, Valter Ojakäär” (2018) koostöös Liina Saare ja Helin-Mari Arderiga,
“Aitäh, Kustas Kikerpuu!” (2018) koostöös Tiit Borniga,
“Aitäh, Uno Naissoo!” (2019) koostöös Laura Põldverega.
 

X