EESTI JAZZLIIT

Argo Vals

 

„Jazzmuusika juures võlub mind julgus, avatus ja värvilisus.“
-Argo Vals

Argo Vals on instrumentalist ja helilooja, kelle põhiliseks pilliks on kitarr.
Tema helimaailmale on omane õhulisus, kuid ka intensiivsus, gruuv ja pidev otsingulisus.
Muusikaga on Argo tegelenud peaaegu terve elu, kuid omaloomingu salvestamist alustas ta vahetult enne gümnaasiumi lõpetamist. Live-elektroonika maailma avastas Argo Vals enda jaoks kaks aastat hiljem, aastal 2008, jazzmuusika teise kursuse üliõpilasena Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias.
Soololoomingus oli Argol pikalt fookuses kitarr. Mõni aeg hiljem lisandusid sellele trummimasinad ja süntesaatorid. Samuti on Argol taas tekkinud suurem huvi kirjutada muusikat suurematele koosseisudele. Eelnimetatuga ning heliloomega erinevatele lavastustele tegeleb ta praegu kõige aktiivsemalt.
Mõned muusikud ja koosseisud, mida Argo praegusel ajal inspiratsioonina välja toob, on Hiatus Kaiyote, Tigran Hamasyan, Thom Yorke, Louis Cole, Aiming For Enrike, Fredrik Thordendal ning New Yorgis tegutsev ansambel Car Bomb. Eesti noorema põlvkonna muusikutest tasub kindlasti ära mainida Andres Lõo, Karl Petti, Liis Ring, Taavi Tulev, Taavi Laatsit, Jaan Jaago, Juni Tenison, Alan Olonen, Sander Saarmets, Rasmus Neljand ning Nathan Tulve.
Inspiratsiooniallikateks on talle reaalne elu koos imaginaarsega.

Argo Vals on andnud välja kolm sooloalbumit ning olnud mitme kollektiivi põhikoosseisus helilooja või stuudiomuusikuna:

Animal Drama „Animal Drama" 2010
Viljandi Guitar Trio „VGT" 2011
Talamak „EP" 2011
Argo Vals „Tsihcier" 2012
Viljandi Guitar Trio „10-56" 2014
Argo Vals „Nokturn" 2015
Karl Petti „Talamak" 2015
Argo Vals „In Loving Memory Of" 2020

Külalismuusiku, helilooja või remix’ijana:

„Eesti Pops 2″ 2011
Zebra Island „Saturnine” 2013
Galaktlan „Remixed Memory” 2013
Pia Fraus „Silmi Island (Compilation 1998-2008)” 2013
Imandra Lake „Vööd” 2015
Karl Petti „Veemaal” 2018
Aigar Vals „Imperaator” 2020
Ugala Teater „Muusikat Ugala Teatri Lavastustest” 2021
Peeter Prints „Con Spirito” 2021
„Estonian Jazz Compilation 2021″

Argo töö on leidnud äramärkimist. 2013. aastal oli „Tsichier“ Eesti Muusikaauhindadel aasta alternatiiv/indiealbumi nominent, samas kategoorias oli Argo nomineeritud ka albumiga „Nokturn“ 2016. aastal ning lisaks ka aasta meesartisti kategoorias. Suurimas eestikeelses muusikat ja kultuuri kajastavas veebikeskkonnas rada7.ee, mis tänaseks enam kahjuks ei tegutse, hääletas publik 2015. aastal ilmunud 207 albumi hulgas Argo „Nokturni“ teisele kohale. 2017. Aastal oli pala „T ruum“ maailma ühe suurima mittetulundusliku raadiojaama ja kultuuriorganisatsiooni KEXP Song of the day.
Argo on loonud heli teatrilavastustele. 2019. aastal tunnustas Eesti Teatriliit teda lavastuste muusikalise kujunduse ja originaalmuusika kategoorias nominatsiooniga muusikaliste kujunduste eest lavastustele „Naine merelt“ Ugalas (lavastaja Andres Noormets) ning Tallinna Tantsuteatri lavastusele „Somnium“ (lavastaja Heili Lindepuu).

Esinemised on viinud Argo erinevatesse Euroopa riikidesse, muu hulgas koos Oliver Kulpsooga Stockholm Jazz Festivalile Rootsi ja Bankito Festiavalile Ungarisse. Oma soolokavaga on tal seljataga kolm kontserdituuri Kesk- ja Ida-Euroopas ning Venemaal.
2018. aastal osales Argo Vals European Music Incubator programmis „Slash“, mis kestis poolteist aastat ning tõi kokku muusikuid Prantsusmaalt, Eestist, Horvaatiast, Inglismaalt ja Itaaliast.

Argo Vals on õppinud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias heliloomingu ja elektronmuusika magistrantuuris ning Taani Rahvuslikus Etenduskunstide Koolis (The Danish National School of Performing Arts) heliloome tantsule õppekava magistrikursustel.
Argo Vals on õpetanud kitarri nii Põlva kui ka Ülenurme muusikakoolis. Alates 2017. aastast juhendab ta Tallinna Kesklinna Põhikoolis kitarri huviringi ja 2020. aastast on instrumendiõpetaja kitarrikoolis Drive It Up.