EESTI JAZZLIIT

Aleksandr Žedeljov / Faershtein

 


„Faershtein is translated as firestone, and this artist name to me is a symbol of energy and mystery of the first spark in each new idea.“
-Aleksandr Žedeljov

Aleksandr Žedeljov on kitarrist ja helilooja. Faershtein on tema esinejanimi, mis on ühtlasi ka tema emapoolse vanaisa perekonnanimi. Oma nime Aleksandr sai ta just oma vanaisa järgi. Ta on teinud koostööd erinevate ansamblite ja kunstnikega, kirjutanud kammer- ja filmimuusikat, muusikat moe- ja teatrietendustele, osalenud meedianäitustel ja loonud heliinstallatsioone. Ta on Modulshteini, Triophonixi, Audiokinetica ja mitmete kunstiprojektide produtsent ning looja.
Aleksandr Žedeljovi suurimad muusikalised eeskujud on Miles Davis, Chick Corea, John Scofield, Wes Montgomery, Joe Pass, Nils Petter Molvaer, John Coltrane ja Avishai Cohen.

Aleksandr Žedeljov on välja andnud seitse albumit:
Triophonix „7nights“ 2009
Triophonix „Lightone“ 2011
Triophonix „Flowerman“ 2012
Aleksandr Žedeljov alias Faershtein „Porta itineri longissima“ 2016
Modulshtein „Modulshtein“ 2017
Modulshtein „Utopia“ 2019                                                                                                                                           Modulshtein “Timetrix”2021                                                                                                                                              Aleksandr Žedeljov alias Faershtein “Identity” 2021

Aleksandr Žedeljovi olulisemad ülesastumised on toimunud Jazzkaarel, Petrojazzil Venemaal, 2019. aastal Šiauliai Jazz ning Yaga Gathering festivalidel Leedus, United Islands of Prague festivalil aastal 2014 ja paljudel teistel muusikasündmustel.

2018. aastal pälvis Aleksandr Eesti teatri aastaauhinna sõnalavastuste muusikalise kujunduse ja originaalmuusika kagegoorias lavastuse „IDEM“ originaalmuusika eest.

Aastatel 2001 – 2006 õppis Aleksandr Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis Mart Soo käe all jazzkitarri. 2012 – 2015 õppis ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias audiovisuaalset loomingut. Aastatel 2014 – 2015 õppis ta Galina Grigorieva käe all komponeerimist ning 2016. aastal lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias bakalaureuseõppe.

Pärast ülikooli lõppu on Aleksandr Žedeljov töötanud erinevates teatrites nagu näiteks Drugoi Teater, Vene Teater, Vanemuise Sadamateater, Eesti Draamateater, NUKU, Endla, Teatr Polski w Poznaniu Poolas ja paljudes teistes.
Praegu töötab ta Vene Teatris helilooja, produtsendi, helirežissööri, muusikalise kujundaja, rütmikaõpetaja ja muusikuna.