EESTI JAZZLIIT

Aleksandr Žedeljov / Faershtein


Faershtein on minu kunstnikunimi, mis on pärit mu emapoolselt vanaisalt, tema järgi sain ka oma eesnime Aleksandr. Faershtein tähendab tõlkes tulekivi, selline kunstnikunimi sümboliseerib minu jaoks iga uue idee esimese sädeme energiat ja salapära.
– Aleksandr Žedeljov alias Faershtein

Helilooja ja kitarrist Aleksandr Žedeljov on õppinud jazzkitarri Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis Mart Soo käe all aastail 2001–2006 ning audiovisuaalkompositsiooni Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias aastail 2012–2016, täiendades end Galina Grigorjeva juures kompositsiooni alal 2014.–2015. aastal.

Pärast akadeemia lõpetamist on ta töötanud erinevate teatrite juures: Drugoi Teater, Vene Teater, Sadamateater, Eesti Draamateater, NUKU Teater, Endla teater, Тeatr Polski w Poznaniu jm. Praegu töötab Aleksandr Žedeljov Vene Teatris helilooja, produtsendi, helirežissööri, muusikalise kujundaja, muusiku ja rütmika õpetajana. Ta on saanud Eesti teatriauhindade 2018 jagamisel auhinna parima muusika loomise eest sõnalavastusele IDEM (Vaba Lava ja Vene Teater).

Aleksandr Žedeljov alias Faershtein on teinud koostööd erinevate ansamblite ja kunstnikega, kirjutanud kammer- ja filmimuusikat, muusikat moe- ja teatrietendustele, osalenud meedianäitustel ja loonud heliinstallatsioone. Ta on “Modulshteini“, “Triophonixi” , “Audiokinetica” ja mitmete teiste kunstiprojektide algataja ning looja.

Salvestised:
Triophonix “7nights” 2009
Triophonix “Lightone” 2011
Triophonix “Flowerman” 2012
Aleksandr Žedeljov aka Faershtein “Porta itineri longissima” 2016
Modulshtein “Modulshtein” 2018
Modulshtein “Utopia” 2019

Nimekamad esinemised on olnud festivalidel Jazzkaar, Petrojazz (Venemaa), United Islands of Prague 2014, Šiauliai Jazz 2019 (Leedu), Yaga Gathering 2019 (Leedu) jm.

Eeskujud: Miles Davis, Chick Corea, John Scofield, Wes Montgomery, Joe Pass, Nils Petter Molvaer, John Coltrane, Avishai Cohen.

X