EESTI JAZZLIIT

juuni, 2019

21juun19:00Jazz.ee ja Võru Jazziklubi LIVE | Iris Oja & Robert Jürjendal19:00 Võru Jazziklubi, Fr. R. Kreutzwaldi 15, Võru

Kirjeldus

Iris Oja – vokaal
Robert Jürjendal – kitarrid, live-elektroonika
 
Iris Oja ja Robert Jürjendali koostöö sai alguse 2012 a. ansamblis UMA. Kooseisuga Iris Oja – mezzosopran, Aleksei Saks – trompet, corno da caccia, Robert Jürjendal – kitarr, elektroonika, valmistati ette vanadel õigeusu kirikulauludel ja helilooja Tiina Hirvoja loomingul põhinev kava, kus olid ühendatud klassikaline- ja kirikumuusika kui ka kaasaegne, ambientlik helikeel. Trio esines mitmete kontsertidega Saaremaal, Tallinnas, Helsingis ja Moskvas.
Aastal 2013 andsid Iris Oja ja UMA välja Anzori Barkalaja luulel põhineva albumi “Peidus pool”. Kogu plaadil olev muusika sündis improvisatsioonilistel sessioonidel ansambliliikmete ühisloominguna, millesse andis märkimisväärse panuse Iris Oja luuletekstide meloodiatesse sulatajana.
Duo Iris Oja ja Robert Jürjendal pakub kuulajatele tundelist ja inspireerivat segu oma heliloomingust. Iris Oja värvikale, laia ulatusega vokaalile lisandub Robert Jürjendali kitarripark ja live elektroonika, mis kokku loob fantaasirikka ja orkestraalse kõlamaailma.
 
Iris Oja on magistrikraadiga ooperilaulja, kes astub pidevalt üles erinevatel lavadel üle maailma nii solisti kui ansamblilauljana. Ta on tööalaselt tihedalt seotud Hilliard ansambli asjutaja, kunagise EFK peadirigendi Paul Hillieriga: Iris laulab Hillieri rahvusvahelises vokaalgrupis Theatre of Voices, ta on Porto Casa da Musica koormeister ja laulja ning osaleb ka Taani ansambli Ars Nova ja Iiri Kammerkoori projektides. Lisaks teeb Iris koostööd mitmete instrumentaalansamblitega (Resonabilis ja Yxus Eestis ning Remix ja Ludovice Ensemble Portugalis). Iris armastab laulda kõikide ajastute muusikat, ehkki ilmselt on ta enim tuntud oma kaasaegse muusika esituste kaudu.
 
Tegelikult läks Iris laulmist õppima suurest huvist jazzlaulu vastu. Heliloojast vend oli kodus mänginud Ella Fitzgeraldi jt jazzlauljate kassette ning improviseeris ka ise tundide kaupa klaveril. Sellest sai mõjutatud ka Irise muusikamaitse, ta soovis oma häält võimalikult igakülgselt tundma ja valitsema õppida. Olles väikesest peale vaid klassikalist muusikat õppinud, oli just jazzis peituv teatav vabadus see, millest Iris oma muusikukarjääris väga puudust oli hakanud tundma, kui ansambel UMA tegi ettepaneku esimeseks koostööks. See oli Irise jaoks suur hüpe tundmatusse, kuid ka ühe unistuse uskumatu täitumine.
 
Robert Jürjendal õppis klassikalist kitarri ja kompositsiooni (Anti Marguste) G.Otsa nim Muusikakoolis, hiljem täiendas end R.Fripp’i Guitar Craft kursustel Saksamaal. Aastal 2013 omandas ta muusikahariduse magistrikraadi Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias. Ta töötanud paljude eesti ja välismaa artistidega: Weekend Guitar Trio, UMA, Iris Oja, Arvo Urb, Riho Sibul, Tõnis Mägi, Andi Pupato, Markus Reuter, Toyah Willcox, Tim Bowness, Jan Bang, Miguel Noya, Sandor Szabo, Colin Edwin jpt.
Heliloojana on ta kirjutanud erinevatele instrumentidele, koorile (RAM, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tütarlastekoor Ellerhein, Kmmerkoor Head Ööd Vend, Kammerkoor K.O.O.R) ja mitmetele kammerkoosseisudele (Tobias kvartett, Una Corda, Tallinna Kitarrikvartett, Resonabilis, Five Seasons, Yxus Ensemble jt.)
Ta on loonud muusikat teatrilavastustele “Kalevipoeg” (K. Laumets) ning dokumentaalfilmidele „Inimese mõõt” (M. Kõrver), „Hoidmise vägi” (R. Västrik), „Lawnswood Gardens” (P. Kuczynski), „Woman and Glacier” (Audrius Stonys), Come Back Free (K. Okhapina) jt. Tema osalusel on valminud ligi 50 heliplaati, nende hulgas 3 sooloplaati Rõõmu allikas (Unsung Records 2013), Valguse palsam (iapetus music 2014), Lihtminevik (Strangiato Records 2016). Augustis 2018 andis USA plaadifirma Albany Records välja Robert Jürjendali esimese akademilise heliloominguga albumi koos ansambliga Five Seasons. Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajate poolt pälvis ta Aasta Muusik 2016 tiitli. Käesoleval ajal töötab ta aktiivse vabakutselise muusikuna /heliloojana ja õppejõuna Tallinna Muusikakeskoolis ning Eesti Muusika – ja Teatriakadeemias.
 
LISAINFO:
Kontsert algab kell 20 ja toimub Stedingu Kohvikus. Kohtade arv on piiratud.
 
Pileti saab osta eelmüügist Stedingu Kohvikust (avatud T-P 10-22) või kohapealt. Ilma piletit ostmata kohta broneerida ei saa. Pileti hind 5€, alla 12-aastastele on sissepääs tasuta.

Aeg

(Reede) 19:00

Koht

Võru Jazziklubi

Fr. R. Kreutzwaldi 15, Võru

Korraldaja

Eesti Jazzliitinfo@jazz.ee

X