UUED TUULED – Yvetta Uustalu & Gourmet Music Group

Yvetta Uustalu

Tõnis Tüür

Naine, klaver ja laul. Pea, käed, hing, rohkem kui pealaest jalatallani. Yvetta Uustalu mängib ja laulab enda laule. Vaid sõnad on ta viisidele laenanud teistelt – eestikeelsed ja sellised, mis temas endas liikumisi tekitavad ning tundekeeristele hoogu annavad.

Ta sirutub nende lugudega kuulaja poole, pakkudes samastumise- ja äratundmise hetki. Muusika kannab sõnad ja mõtte kaugemale kui paberile laotatud teksti puhul. Hääl seostab meeltesse tekkivad kujundid inimesega ning üksikutest lauludest peaks lõpuks moodustuma pikem jutustus.

Üllatuslikult on see Yvetta esimene päris oma plaat lauljana. Praegu teatakse teda eelkõige Gourmet Duo ühe osapoolena, kuid ta on Eestis tuuritanud Olav Ehala, Aleksander Rjabovi, Villu Veski, Lembit Saarsalu ja mitmete teiste siin tuntud jazzmuusikutega. Muusikaakadeemias õppis ta klassikalist klaverimängu ja laulis-mängis aastaid välismaal meelelahutajana, mis osalt seletab ka tema suhteliselt vähest tuntust Eestis.

Vaid kuueteistkümnesena pälvis siis veel Yvetta Reinsalu esimest tähelepanu lauluga “The Valley Where Sun Falls Asleep”. Seejärel saavutas Otsakooli õppima asunud laulja 1993. aasta telekonkursil “Kaks takti ette” kolmanda koha. Ongi peaaegu kõik. Praegu saame nentida, et ta küpses ja sai elukogemuse siinse muusika karussellist eemal.

Uus lauluplaat paigutab Yvetta Uustalu eestikeelsesse keeleruumi. Keel raamistab ka võimaliku kuulajaskonna. Sageli väidetakse, et eesti keel on laulmiseks kohmakas. Eriti kui meloodiaga üritatakse ühitada keerukamaid mõtteliine, millega kaasneb mitmekesine sõnavara. Nagu näiteks luuletustes. Muidugi on keeruline, aga kes ütles, et kõik peab lihtne olema?

Yvetta lauludes on sõnad pärit luulest. Kai-Mai Olbri, Kalle Klein, Hando Runnel, Artur Alliksaar, Kalju Kangur, Joel Sang, Ellen Niit ja kaks šotlast – Robert Burns ning Robert Louis Stevenson. Mõlema puhul saab kuulaja plaadil võrrelda eestinduse kõrval ka inglisekeelse tekstiga laulu ning mõtiskleda küsimuse üle, kuidas üks või teine keel muudab laulu teiseks.

Olav Ehala “Vaid see on armastus” ja Rein Rannapi “Suudlus läbi jäätunud klaasi” on plaadil erandid, sest need pole Yvetta tehtud viisid. Tema enda lood on valdavalt sellised, et neid ei saa kaasa laulda, sest nad on selleks liiga isikupärased. Need laulud on kuulamiseks ja nendesse kätketud tundega koos olemiseks. Neis on igatsus ja soov puudutada ilu.

Yvetta laotab sõnadesse laetud tunde laulu ajateljel lahti ja mängib ette draama enda kujutluspildist. Lugude vorm on jazzilik ja domineerivad ballaadid. Tajutav on latiino-lembus bossast tangoni. On šansooni, barokki ja muud.

Uustalu on Eestis kõige lähem vaste Diana Krallile. Tal on sügav-madal jõuline hääl, mille mõju pääseb eriti maksvusele aeglastes lugudes ja tema sõrmed lendlevad klaveriklahvidel kergelt, pakkudes vahemängudes nauditavaid hetki. Ta ei kopeeri ega jäljenda kedagi, kuigi lauludes on aimatav tema kiindumus suurte meistrite esituskunsti.

Yvetta lihtsalt laulab. Naine, klaver ja laul – sõnade ja viisiga päris laul ajal, mil laulud üha enam kipuvad olema taustaheli või aega tasandav iluasi.

Immo Mihkelson

Plaadi allalaadimine >>

Reklaam

logo_dark_export NO99 Jazziklubi Philly Joe's LOGO_EJN viewer Sõru Jazz Artist JuuJääb VJ_jazzee