Gourmet Duo – Salaliit | Secret Marriage

salaliit-gourmet-duo-1b55-2641

Tõnis Tüür

Pianist ja laulja Yvetta Uustalu ning bassist Tõnis Tüür on sõbrad juba alates ajast, mil nad õppisid Georg Otsa nimelises muusikakoolis – Yvetta klassikalist klaverit ja Tõnis bassi. Kaua kestnud tutvusele vaatamata pole nad ometi palju koos musitseerinud. Gourmet Duo parandab selle vea.

 

Yvetta Uustalu on edukalt osalenud laulukonkursil “Kaks takti ette” (1993. aastal saavutatud 3. koht), andnud suure publikuhuviga kontserte Raimond Valgre lauludega, saatjateks eesti jazzi legendid Olav Ehala, Lembit Saarsalu, Toivo Unt ja Aivar Vassiljev, ning esinenud lounge-muusikuna nii Eestis kui ka Jaapanis. Tõnis kinnitab, et Yvettaga musitseerimine on tõeline nauding, kiites tema suurepärast harmooniataju, ansamblimängu tunnetust ja ja unikaalset tämbrit. “Tal on olemas see “miski”, mida tuleb kindlasti kuulajatega jagada,” ütleb Tõnis, ning tunnistab, et see ongi põhjus, miks ta avaldas Yvettale survet lõpuks stuudiosse plaadistama minna. “Omavahel öeldes oleme seda plaaninud juba kaheksateist aastat,” lisab ta.

 

Tõnis Tüüri rikkalikku muusikupagasisse kuulub mängimine sellistes kollektiivides, nagu New Murphy Band, Bel-Etage Swing Band, Picante jt. Väga tähtsaks peab ta ka koostööd pianistide Risto Lauri ja Tõnu Naissooga ning trummar Brian Melviniga. Yvetta kiidab keemiat, mis Tõnisega muusikat luues sünnib: “Meie koosluse puhul on kõige toredam see, et on tunne, nagu me oleksime kõik need aastad ühes ansamblis mänginud. Oleme enamasti ühel liinil ja naudime nii protsessi kui ka lõpptulemust”.

 

Gourmet Duo muusikaline gurmee on mitmekesine, maitsev ja rikkalik. Et tegemist on debüüdiga, tahab album anda ülevaate duo laia haardega repertuaarist. Mõlemad muusikud ammutavad inspiratsiooni nii jazzist, popist kui ka klassikalisest muusikast. Nõnda sisaldabki plaat tuntud ja vähem tuttavaid laenulugusid, mis kõlavad eesti, hispaania, inglise ja vene keeles. Omamoodi kingitus eesti muusikale on spetsiaalselt selle plaadi tarbeks loodud sõnad lauludele “Kuni peatub aeg”, “Kord hell, kord julm” ja “Me kahe salaliit” (kaks viimast Leelo Tungla sulest) ning Yvetta Uustalu ja Kai-Mai Olbri koostöös sündinud “Ütle, lind (Pärandus)”.

Gourmet Duo on oma road lauale kandnud. Neid on ka juba maitstud ja kiidetud. Lauljatar Marju Kuut ütleb: “Esimest lugu kuulates meenus mulle mu oma algus, kus ma laulsin ja kuulasin ainult sellist vana jazzi. Yvettal on hea “täiskasvanud inimese” tämber”. Ning lauljatar Silvi Vrait lisab: “Mäletan Yvetta harvaesinevat tämbrit päris ammusest ajast ja tabasin end ükskord põgusalt mõtlemast, et pole teda ammu kuulnud. Sinna see mõte jäigi. Seda toredam on nüüd kuulata duot, kus Yvetta hääles on juba rohkem elukogemust ja varjundeid, lisaks minimalistlik, mõnusalt musikaalne klaverimäng ja õhulisse pilti mõttekaaslaslikult sulanduv kontrabass.”

 

 

Reklaam

logo_dark_export NO99 Jazziklubi Philly Joe's LOGO_EJN viewer Sõru Jazz Artist JuuJääb VJ_jazzee